Българските ягоди се оказват в центъра на вниманието този сезон, като отглеждането и продажбата им срещат сериозни предизвикателства за местните производители. Репортаж на Нова телевизия разкрива, че въпреки усилията на земеделците, тази година природните условия не са били благосклонни към тях.
Златан Караиванов, който отглежда 20 декара ягоди, споделя, че въпреки по-ранното узряване и по-големите добиви, дъждовете са причинили загуби от реколтата от около 50-60%. Тази ситуация е довела до намаляване на цените на ягодите, особено след вноса на ранни ягоди от Гърция.
Въпреки първоначалната цена от 5 лева за килограм, конкуренцията от гръцките ягоди и насищането на пазара със съществуващите запаси са намалили изкупните цени до 2,40 до 2,70 лева за килограм. Това е водило до предизвикателства за местните производители, като разходите за производство, включително заплащането на берачите, са се увеличили значително.
Някои земеделски производители дори са забелязали случаи, в които гръцките ягоди се представят като български, което допълнително затруднява ситуацията на местните фермери.
От полето до магазините, цените на ягодите се увеличават, като килограмът в момента може да се намери между 5 и 6,50 лева. В град Кричим, където ягодите са основен източник на препитание за над 200 семейства, кметът Атанас Калчев разкрива, че фестивалът на ягодата тази година ще продължи два дни, като се надява да превърне това събитие в традиция.
Така, българските производители на ягоди се сблъскват със значителни предизвикателства през този сезон, като намаляването на цените и нарастващите разходи представляват сериозни проблеми за тях.