През следващите месеци вероятността от заболяване на рак на кожата се увеличава драстично, застрашавайки все повече хора в България. За да се борят с тази сериозна заплаха, български специалисти се присъединяват към Световния месец срещу рака на кожата с кампания за превенция, която ще се проведе през месец май.
Меланомът на кожата е най-редкият, но и най-смъртоносният вид рак на кожата, отговарящ за 80% от смъртните случаи при този вид рак, като в България реалният брой на заболелите надхвърля 600 души. За да се справят с този сериозен проблем, българските специалисти инициират кампания за повишаване на осведомеността и диагностика на меланома.
Инициативата ще бъде насочена към предоставянето на безплатни прегледи с иновативната методика FotoFinder, използваща изкуствен интелект за по-прецизна диагностика на кожни образувания. Тази методика ще бъде на разположение както за пациенти с висок риск, така и за онези, които вече са диагностицирани с меланом.
„Ранната диагностика на меланома е от изключително значение, особено при децата“, подчертава д-р Димитрина Гулева, специалист дерматолог. „Важно е родителите да знаят, че бенките при децата могат да се появят по всяко време, затова е ключово да се преглеждат редовно и при най-малките промени да се потърси лекарска помощ.“
Кампанията ще бъде проведена с участието на д-р Ива Гаврилова, хирург-онколог с дългогодишен опит в оперативното лечение на меланом и други кожни тумори, д-р Инна Попова, специалист с дългогодишен опит в диагностицирането на кожни и венерически болести, и д-р Димитрина Гулева, специалист дерматолог по кожни заболявания на възрастни и деца.
Ранната диагностика е ключът към успешното лечение на рака на кожата, затова е важно да се инвестира във високотехнологично оборудване и да се предоставят на пациентите най-добрите възможни грижи. Кампанията призовава всички, които се грижат за своето здраве, да се информират за превенцията на това заболяване и да се възползват от предлаганите безплатни прегледи.
Системата FotoFinder, използваща най-новото поколение изкуствен интелект за диагностика на рака на кожата, ще бъде използвана за проследяване на промените в кожата, което улеснява по-прецизната диагностика и превенция на кожните тумори. Със зацепението на специалистите и с подкрепата на технологичните иновации, кампанията се надява да допринесе за намаляване на заболеваемостта от рак на кожата в България.