Световно проучване показва: Финландия запазва титлата на най-щастлива страна, България и Сърбия сред лидерите в ръста на щастието

Световно проучване показва: Финландия запазва титлата на най-щастлива страна, България и Сърбия сред лидерите в ръста на щастието

Сърбия, България и Латвия се отличават с най-големия ръст на индекса си за щастие за периода 2021-2024 година, в сравнение с периода от 2006 до 2010 година. Най-голямото подобрение е забелязано в западната ни съседка, последвана от България. Въпреки това, България остава на 81-во място, като най-щастливи се явяват младите хора.

Спадът в щастието е най-изразен в Афганистан, Ливан и Йордания от 2006 година насам. Афганистан, който преживява хуманитарна криза след завръщането на талибаните на власт през 2020 година, заема последното, 143-то място, сред 143 държави.

Във водещата глобална класация след Финландия се нареждат Дания, Исландия и Швеция. В ЕС, Германия се класира на 24-то място, докато Франция – на 27-мо. Германия и САЩ не успяват да се впишат в топ 20 за първи път от над 10 години, като САЩ заемат 23-то място.

Коста Рика и Кувейт влизат в топ 20 на дванадесетото и тринадесетото място.

Нито една от най-населените държави в света не влиза в топ 20, отбелязва Агенция Франс прес. Сред първите десет само Нидерландия и Австралия имат повече от 15 милиона жители. Сред първите двадесет само Канада и Великобритания имат повече от 30 милиона жители.

Световният доклад за щастието се публикува всяка година от Мрежата на ООН за решения за устойчиво развитие. Основава се на оценката на хората за тяхното щастие, както и на икономически и социални данни. Докладът отчита шест ключови фактора: социална подкрепа, доходи, здраве, свобода, щедрост и липса на корупция.

Близостта до природата и добрият баланс между професионалния и личния живот са от ключово значение за удовлетвореността на финландците, според Дженифър Де Паола, изследователка от Университета в Хелзинки, специализирана в тази област. Финландците може би имат по-достъпно разбиране за това какво е успешен живот, в сравнение със САЩ, където успехът често се свързва с финансова печалба.

Доверието в институциите, ниската корупция и свободният достъп до здравеопазване и образование също са от ключово значение. „Финландското общество е проникнато от чувство на доверие, свобода и висока степен на автономност“, смята Де Паола.

Годишният доклад също така подчертава по-силното усещане за щастие сред по-младите поколения, отколкото сред по-възрастните, в повечето, но не във всички региони. От 2006 до 2010 година индексът е спаднал драстично сред хората под 30 години в Северна Америка, Австралия и Нова Зеландия и в момента е по-нисък, отколкото сред по-възрастните хора в тези региони.

От друга страна, за същия период той се е увеличил във всички възрастови групи в Източна Европа.