Създаване на нов вид бял хляб със здравословни качества

Създаване на нов вид бял хляб със здравословни качества

В настоящ проект учени и производители на хляб се обединяват, за да разработят нов вид бял хляб, който да съчетава здравословните ползи на пълнозърнестия хляб със запазения вкус и текстура на традиционния бял хляб. Финансиран от правителството на Великобритания, проектът е насочен към подобряване на хранителните стойности на консумирания хляб в страната.

Изследователите планират да постигнат този цел, като добавят малки количества от различни зърнени култури към сместа за бял хляб, включително грах, боб, трици и пшеничен зародиш. Това ще обогати продукта с витамини, минерали и фибри, които често липсват в традиционния бял хляб. Също така, добавянето на протеини от зелен грах и нахут ще подобри хранителната стойност на хляба.

Д-р Катрин Хауарт от университета в Аберистуит, която участва в проекта, посочва, че е необходимо внимателно балансиране на химическия състав на хляба, за да се постигне желаното ниво на здравословност, като се запази вкусът и усещането за традиционния бял хляб. Тя подчертава важността на добавянето на пшеничен зародиш, трици и други зърнени култури, за да се компенсират загубите от смилането на брашното.

След като бъдат изработени няколко възможни рецепти, производителят на брашно Shipton Mill ще превърне идеите в конкретни продукти. Мениджърът по продуктово развитие, Крис Холистър, споделя, че много хора се отказват от консумацията на пълнозърнест хляб поради предпочитания за вкус или непознатост с продукта, и че това е предизвикателство, което трябва да се преодолее.

Последният етап от проекта ще включва тестване на новия хляб върху потребители, за да се оцени дали те могат да различат новия продукт от традиционния бял хляб, който се предлага в супермаркетите. Това е важна стъпка за увереност в успешното внедряване на продукта на пазара и за убеждаване на потребителите в ползите от неговата консумация.

В крайна сметка, разработването на нов вид бял хляб със здравословни качества представлява значителна стъпка към подобряване на хранителните навици и здравословното състояние на населението. Ако проектът бъде успешен, той може да послужи като пример за други държави и производители да следват подобен път за създаване на по-здравословни храни за потребителите си.