Целта е да поддържа цените стабилни на фона на нарастващото търсене от потребителите и фермерите и да позволи издържането на рафинериите в страната – вторият по големина износител на петрол в света.
Забраната беше потвърдена от говорител на вицепремиера Александър Новак – основният служител на президента Владимир Путин за огромния енергиен сектор на Русия.
По информация на анонимен източник премиерът Михаил Мишустин е одобрил забраната, след като Новак я е предложил в писмо от 21 февруари. Друг източник уточнява, че решението е взето, но указът все още не е издаден.
„За да се компенсира прекомерното търсене на петролни продукти, е необходимо да се предприемат мерки за подпомагане на стабилизирането на цените на вътрешния пазар“, отбелязва Новак в предложението си.
Вътрешните цени на бензина са чувствителни за шофьорите и фермерите в Русия – най-големият износител на пшеница в света – преди президентските избори на 15-17 март. През последните месеци някои руски рафинерии бяха засегнати от украински атаки с дронове.
Русия и Украйна взаимно започнаха да нанасят удари по енергийната си инфраструктура в опит да прекъснат линиите за доставки и логистиката и да сломят бойния дух на опонентите си, докато търсят предимство в двегодишната война.
Износът на петрол, петролни продукти и газ е най-големият за Русия и възлиза на 1,9 трилиона долара, което го прави основен източник на приходи в чуждестранна валута за икономиката ѝ. Той гарантира, че Москва има място на върха на глобалната енергийна политика.
Кремъл работи със Саудитска Арабия – най-големият износител на петрол в света, за поддържане на цените високи като част от по-широката група ОПЕК+, която включва Организацията на страните износителки на петрол и ключови съюзници.
Русия доброволно започна да намалява износа си на петрол и горива с 500 000 барела дневно през първото тримесечие като част от усилията на ОПЕК+ за подкрепа на цените.