2 училища и 7 градини се включиха в Световния ден на водата в инициираната от РИОСВ-Бургас кампания „Вода за мир“.
Учениците от XI клас с профил „Природни науки“ и членовете на клуб „Екотайм“ към СУ „Христо Ботев“ в град Айтос имаха възможност да разгледат отблизо Пречиствателната станция в града. Съвместната инициатива мотивира учениците да търсят иновативни и
устойчиви решения за подобряване на процесите на обработка на водата и намаляването на отпадъците и замърсяванията.
II A и II Б класове при СУ „Елин Пелин“ в село Руен ни поздравиха с песен за водата. С децата от група „Морски рачета“ в ДГ „Изгрев“ – Бургас, група „Звездичка“ в ДГ “Калина Малина” – гр. Айтос , група Мечо Пух; от ДГ Калина Малина – гр. Айтос, група Мики Маус от ДГ Славейче – гр. Айтос, разновъзрастова група Бърборино от ДГ Калина Малина – гр. Айтос, база 1 ДГ Слънце в село Мъглен, група Слънце от ДГ Валентина Терешкова в с. Ярджиловци, община Перник изработихме забавни и образователни игри от отпадъчни материали, правихме елементарни опити с вода и захар прожектирахме приказката за „Водните капки“ и водните ресурси.
Световният ден на водата, който се отбелязва всяка година на 22 март има за цел да повиши осведомеността и да насочи вниманието на обществеността към предприемане на действия за справяне с кризата с водата и канализацията. Когато водата е оскъдна или замърсена, или когато хората имат неравен или изобщо нямат достъп до водни ресурси, може да възникне напрежение между различни общности и държави.
Повече от 3 милиарда души по света зависят от водоеми, които пресичат национални граници. Освен това, от 153 страни, които споделят реки, езера и водоносни хоризонти със своите съседи, само 24 страни съобщават, че имат сключени споразумения за сътрудничество за всички споделени води.
Въздействието на изменението на климата нараства и това поражда спешна необходимост държавите да се обединят около защитата и опазването на един от най- ценните ресурси – водата.