Новата технология за 3D печатане представлява промислов скачек в медицинската индустрия, като обещава по-силни, по-евтини, по-гъвкави и по-удобни медицински импланти, които могат да се произвеждат по-бързо от всякога преди. Докладът научно издание „Science Advances“ разкрива новия процес, използващ 3D принтиране и мек силикон, за създаване на различни медицински устройства като помпи, импланти, меки катетри, колани и други, които се използват от милиони пациенти.
До момента производството на индивидуално моделирани медицински изделия за всеки пациент може да отнеме седмици. С появата на 3D принтирането обаче, това време може да се намали до няколко часа, което не само че е по-удобно за пациентите, но и може да спаси десетки животи в ситуации, изискващи бързо медицинско вмешателство.
Един от основните предизвикателства при изработването на някои медицински изделия е тяхната малка размерност, което прави производството им като една част трудно или дори невъзможно. Този проблем в момента се решава чрез съединяване на няколко части, което може да представлява риск за някои пациенти. С появата на 3D принтирането обаче, възможно е тези малки медицински изделия да се изработват като една част без прекъсване на процеса, което може да намали риска от компликации и да увеличи безопасността за пациентите.
В съчетание със своите обещаващи възможности за по-бързо, по-ефективно и по-безопасно производство на медицински устройства, новата технология за 3D печатане може да промени начина, по който се гледа на медицинската индустрия и да отвори врати за иновации и подобрения, които ще ползват милиони пациенти по целия свят.