Рекордното топене на морския лед в Антарктика през 2023 г.: Последици и прогнози

Рекордното топене на морския лед в Антарктика през 2023 г.: Последици и прогнози

Рекордното топене на морския лед, измерено в началото на 2023 г. в Антарктика, би било „малко вероятно“ без глобалното затопляне, сочи проучване на британски учени, съобщава АФП.

Необичайни мащаби на топенето

През 2023 г. максималната площ на морския лед, който се топи през лятото и се възстановява през зимата, е била с близо 2 милиона квадратни километра по-малка от средната за нормална зима. Това е спад, който се равнява на четири пъти площта на Франция, припомнят британските учени. Топенето на морския лед няма пряко въздействие върху морското равнище, тъй като морският лед се образува чрез замръзване на солената вода, която вече присъства в океана. Намалената площ на леда обаче означава, че крайните части на ледената шапка съдържат достатъчно прясна вода, за да предизвикат катастрофално покачване на океаните, ако се разтопи.

Влияние върху глобалното затопляне

Белият леден блок отразява слънчевите лъчи повече от тъмния океан. Изчезването му засилва глобалното затопляне, тъй като по-малко лъчи се отразяват обратно. Това явление, известно като албедо ефект, играе ключова роля в регулирането на планетарната температура. По-малко лед означава повече погълната топлина от океаните, което допълнително ускорява затоплянето.

Дългосрочни прогнози

Възможността за наваксване на морския лед през следващите години също е анализирана в проучването, публикувано в списание „Geophysical Research Letters“. „Дори след 20 години ледът не се връща напълно към първоначалното си ниво“, каза Рейчъл Даймънд, научен ръководител на изследването. Според нея това означава, че „средната повърхност на морския лед около Антарктида все още може да остане относително малка в продължение на десетилетия“.

Екологични последици

Въздействията ще бъдат дълбоки, включително върху регионалните и глобалните климатични условия, както и върху уникалните екосистеми на Южния океан, включително популациите на китове и пингвини, каза съавторката Луиз Симе. Това масивно топене доведе до рекордна смъртност през 2022 г. и 2023 г. сред новоизлюпените в колониите от императорски пингвини. Липсата на морски лед през лятото ги спира да направят първите си стъпки и да им осигури достатъчно време за развитие на водоустойчиви пера.

Резултатите от проучването подчертават сериозните последици от глобалното затопляне върху морския лед в Антарктика и свързаните с него екосистеми. Необходимостта от спешни мерки за ограничаване на глобалното затопляне е очевидна, за да се предотвратят още по-катастрофални последици в бъдеще.