На 21-ви май, православните християни отбелязват паметта на светите Константин и Елена. Този ден е посветен на двамата светци, които играят важна роля в историята на християнството.
Животът на Свети Константин и Елена
Свети Константин Велики е известен като първият римски император, който официално приел християнството. През началото на IV век той издал „Миланския едикт“, който гарантира свобода на вероизповедание за християните в Римската империя. Той е известен също така и с важната си роля в битката при Милвианския мост, където според традицията видя видение на Христос преди битката.
Света Елена, майка на император Константин, е известна също и като светица, която открила светия кръст, на който е бил разпнат Исус Христос. Легендата разказва, че тя пътува до Йерусалим, където намира кръста след инструкции от бога. Тя построява множество църкви и светилища по света.
Обичаи и традиции
Във фолклора на множество култури празникът на св. св. Константин и Елена е свързан с различни обичаи и поверия. В някои области този ден се смята за период, когато е възможно да се предотврати градушката, затова хората избягват работа на полето.
Нестинарството, което се свързва с празника, е един от най-известните обичаи. Той включва хора, наречени „нестинари“, които танцуват и играят върху огън, вярвайки, че с този обряд могат да се защитят от зли духове и да донесат благополучие в общността.
Именни дни
На 21-ви май имат имен ден хора с имена като Константин, Елена, Елица, Еленко, Коста, Илона, Елин, Динко, Койчо и други.
Празникът на св. св. Константин и Елена е специален ден за православните християни, който съчетава религиозни и фолклорни елементи. Той е време за спомен и възпоминание за значимите фигури от християнската история, както и за запазване на традициите и културното наследство.