Според последните изследвания от Колумбийския университет в САЩ, образованието играе ключова роля във възможността за по-дълъг живот и забавя темповете на стареене. Новата научна статия, публикувана в „Джърнъл ъв американ медикъл асошиейшън“, разкрива, че хората, които се образовават повече, имат по-бавни темпове на стареене и са по-малко склонни към ранна смърт.
Проучването, което е проследило хиляди участници през три поколения, начало в 1948 година, е използвало алгоритъмния инструмент DunedinPACE за измерване на скоростта на стареене по химически маркери в ДНК. Резултатите показват, че образованието и образователната мобилност – колкото повече образование човек получава спрямо своите родители – са свързани със забавен темп на биологично стареене.
Професорът по епидемиология Даниел Белски пояснява, въпреки че е известно, че образованите хора обикновено живеят по-дълго, е важно да се разбере как точно образованието влияе на този процес и дали насърчаването му може да допринесе за по-здравословно дълголетие.
Докторантката Глория Граф допълва, че искат да установят дали увеличената продължителност на живота е резултат от по-бавното стареене, а не от други социални фактори. Техните заключения подкрепят хипотезата, че насърчаването на образованието може да забави биологичното стареене и да допринесе за по-дълъг и по-здравословен живот.
Това проучване открива важна връзка между образованието и дълголетието, като подчертава значението на инвестициите в образование и образователна мобилност за подобряване на общественото здраве и качеството на живот.