Според новото проучване на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ), безработицата в страната има всички условия да продължи да намалява през периода април-септември. Въпреки това, ситуацията все още е по-лоша в сравнение с предишните две години.
От общия брой от 1189 участващи в проучването акредитирани компании:
31% прогнозират увеличение на екипите си;
36% планират запазване на сегашния брой на работната си сила;
15% очакват да намалят броя на служителите си;
18% не могат да предскажат.
Туристическият сезон вероятно е фактор за оптимизма в някои сектори, като „Хотелиерство и ресторантьорство“ и „Търговия на едро и дребно“.
Източниците на растеж са различни:
ИТ и аутсорсинг секторите очакват 24% и 13% увеличение съответно.
Секторът на „Финансови и застрахователни дейности, недвижими имоти и бизнес услуги“ също се очаква да запази позитивната си тенденция с +9%.
Въпреки това, има сектори, в които се вижда намаляне на ентусиазма, като „Производство“, „Транспорт, складиране и комуникации“, „Строителство“ и други.
От регионална гледна точка, във Варна се очаква най-голям ръст на заетостта с 4% до 12% през следващите 6 месеца. В Пловдив и Бургас ръстът е съответно +11% и +10%.
В София фирмите, наемащи персонал, ще са с 66% повече от тези, които ще съкращават, като Русе е единственият регион, където планирането за увеличение на работната сила е с 1% повече от тези, които ще освобождават служители.
Председателят на БКЗ, Хадя Василева, коментира, че основният проблем, пред който са изправени работодателите в страната, е хроничният дефицит на кадри. Ако не се улеснят процедурите за внос на кадри и не се интегрират трайно безработните и често пренебрегвани социални групи в пазара на труда, последствията от този проблем ще продължат да се усещат не само през предстоящия летен сезон, но поне до края на септември.