Новаторски подходи в имунизацията: Противоракови и ядливи ваксини – Бъдещето на медицината

Новаторски подходи в имунизацията: Противоракови и ядливи ваксини – Бъдещето на медицината

Експертите в областта на медицината и имунологията постигат значителни успехи в разработването на противоракови и ядливи ваксини. Проф. Радостина Александрова, доктор по вирусология към Българската академия на науките (БАН), сподели в студиото на предаването „Социална мрежа“ по NOVA NEWS, че през този век са направени важни крачки в клиничните проучвания в сферата на имунизацията. Основната цел на имунизационната терапия е да подпомогне имунната система в борбата срещу развитието на тумори или тяхното завръщане.

Проф. Александрова обясни, че ваксините се делят на два вида: превантивни и терапевтични. Примери за превантивни ваксини са тези срещу хепатит Б и човешкия папиломен вирус (HPV), които предотвратяват развитието на заболяванията. Терапевтичните ваксини, от друга страна, се прилагат, когато пациентът вече е заболял, като например при рак.

Освен тези разработки, в момента се работи и върху ваксини срещу рак на гърдата, алергии и зависимости, добави проф. Александрова. Тя обаче подчерта, че особено любопитни са ядливите ваксини. Тези ваксини използват същите антигени като традиционните ваксини, но са внедрени в растения, дрожди или водорасли. Като пример проф. Александрова даде идеята за „круша срещу малария” – плод, който съдържа антигени за имунизация срещу малария.

Тази новаторска концепция има потенциала да революционизира начина, по който приемаме ваксини, като ги прави по-достъпни и удобни за употреба.