Двама млади лекари са новата надежда на съдебната медицина в Бургас. След като дълго време единственото и ключово за областта Отделение по съдебна медицина страдаше от липса на кадри, вече не е така. Д-р Богдан Мирчев и д-р Стефани Шкетиева уверено тръгват по стъпките на професионалистите, чиито имена се споменават с респект и уважение. Това са д-р Косьо Янков и д-р Параско Парасков, които посветиха професионалния си път на Отделението по съдебна медицина и вече са пенсионери.
Д-р Богдан Мирчев е от Пловдив, завършил е Медицинския университет в града, а специалността съдебна медицина придобива в УМБАЛ „Александровска“ – София. В Бургас го привличат по-интересните случаи в професията и перспективата за кариерно израстване. „Предложиха ми да остана в София, но избрах Бургас. Тук има по-добри възможности за младите лекари, особено с новия Медицински факултет. Благодарен съм, че болницата предоставя шанс за реализация, както и ведомствено жилище“, посочва той.
Разгадаването на мистерии е причината, която кара младия лекар да се обърне към съдебната медицина. Още във втори курс прочита учебника на корифея в областта проф. Стойчо Раданов и решава, че съдебната медицина е цялата медицина. Има го момента на разгадаването на мистерията, на търсенето на отговори на сложни въпроси, което помага както на здравеопазването в борбата с редица заболявания, така и на правораздаването. „В тесните специалности имаш поглед върху ограничена част от медицината. Докато в съдебната медицина има всичко – има и офталмология, и хирургия, и ортопедия, и АГ… Тук, в Бургас, отделението предлага неограничен кръг от случаи. В София например рядко сме работили по инциденти с удавяне“, посочва д-р Мирчев.
От народното пеене до аутопсионната зала
Д-р Стефан Шкетиева е бургазлийка, която никога не е смятала да живее в друг град. Средното образование завършва в СУ „Добри Чинтулов“ – народно пеене и пиано. Към медицината я тласка кръстникът й – хирург. А съдебната медицина е най-близо до нейната мечта – криминалистиката. Заради силното й желание кръжокът по съдебна медицина в МУ – Плевен дори открива извънредно свободно място, специално за нея. След като взема дипломата за лекар, се връща в родния град и специализира в УМБАЛ Бургас, а тази година е последната на специализацията й. Изключително отговорна и към пациентите на колегите си от другите отделения, д-р Шкетиева за втора поредна година участва в акцията по кръводаряване, организирана от младите лекари на УМБАЛ Бургас.
Помнят ли първата си аутопсия
Да – и двамата. „Моята беше на клошар, изяден от мишки“, лаконична е д-р Шкетиева. Д-р Мирчев е изправен пред сериозно предизвикателство – катастрофа, при която на пътното платно е прегазен човек, употребил алкохол. Как е загинал? От катастрофата или поради друга причина? Дали е бил мъртъв преди да бъде прегазен? Ако е загинал от катастрофата – колко време след удара е живял? Какво точно е правил на пътя – паднал ли е на него, бутнат ли е, заспал ли е? На тези, както и на още много други въпроси е трябвало да отговори.
Без добри учители няма добри ученици
А в отделението по Съдебна медицина в УМБАЛ Бургас учителите са на ниво не само заради разнообразието на случаите. Д-р Галина Милева, дългогодишен началник на отделението се налага да разплита много загадки през своята кариера. Името й е синоним на професионализъм не само в Бургас, а и в цялата страна и дори извън нея. Посвещава целия си живот за издигането на имиджа на професията – съдебните медици в цялата страна са не повече от 50 човека, а знанията им имат ключово значение при разплитането на най-тежките престъпления. С удоволствие предава опита си и е радостна, че има млади последователи. „Имаше дни и месеци, в които работех съвсем сама, след като двамата ми колеги се пенсионираха. Обиколих всички университети, за да потърся млади лекари, които желаят да специализират и биха дошли в Бургас. Е, успяхме“, посочва с удовлетвореност тя.