През 1840 г., в епохата на възрожденската архитектура, дряновският майстор Колю Гайдарджията сътворява възнесеност от дървени дръзки – „Къщата без пироните“. Този архитектурен брилянт се превърна в символ на уменията и иновациите на времето си, съчетавайки елегантност и функционалност.
Къщата, която днес е позната като „Къщата без пироните“, всъщност е две къщи, майсторски обединени под един покрив и изградени без използването на нито един пирон или желязна скоба. Този архитектурен подвиг не само че е изключителен за времето си, но и задължително посещение за всеки турист, който прекрачва прага на град Дряново.
Къщата представлява собственост на две богати търговски семейства – Лафчиеви и Переви, които съчетават своите имения под един покрив. Със своите три етажа, включващи приземие с дюкян и полувкопана маза, етаж на нивото на двора и горен етаж, тя предлага уникална комбинация от функционалност и стил.
Изградена от каменна зидария със сантрачи, къщата привлича вниманието си със своята характерна дървена фасада, която е символ на майсторството и иновациите на Колю Гайдарджията. Два дюкяна, приветстващи посетителите от улицата, са затворени с дървени капаци-хармоники, които запазват атмосферата на миналото историческо блясък.
През последните години „Къщата без пироните“ претърпява реставрация, която запазва нейната уникалност и красота. Сега, като исторически паметник, тя представлява център на културния и туристически живот на град Дряново, като същевременно предлага възможност за среща с богатата история на региона.
Новата етнографска експозиция, която се подготвя за историята на Дряново след Освобождението, обещава да разкрие още повече тайни и вълнуващи факти за живота и културата на града през този важен период от българската история.
„Къщата без пироните“ продължава да вълнува и впечатлява посетителите със своята уникална архитектура и богата история, като остава важен символ на иновацията и майсторството на българските занаятчии през XIX век.