В земеделието на региона на Добруджа в България се завършва една революция, която обещава да промени пейзажа на традиционните полета. Семейство Минчеви, с дългогодишен опит в земеделието, избраха да разширят своите хоризонти и да внесат нова култура – камелината.
Изборът на камелината не беше случаен. Това растение, известно също като „див лен“ или „фалшив лен“, не само е добре познато в различни части на света, но и е доказало своята устойчивост и високи хранителни качества. Семейството Минчеви се ангажира с биологично земеделие, като използваха методи без пестициди и химикали, което ги насочи към култивирането на камелината.
След успешни експерименти на 10-декарова площ, камелината показа своя потенциал в условията на Добруджа, дори при сухи климатични условия. Стойностните си свойства като богатство на високоолеинови масла и високо съдържание на протеини я правят подходяща както за храна за човека, така и за животни. Освен това, камелината може да се използва и за производство на лекарства, козметика и биогориво.
Но иновацията на семейство Минчеви не спира само при отглеждането на камелината. Те успешно комбинират културата с грах, което обогатява почвата с азот и контролира плевелите естествено. Този подход не само увеличава добивите, но и подобрява качеството на почвата за бъдещи култури.
След като американският щат Монтана вече се възползва от потенциала на камелината за производство на биогориво, възможностите за развитие на тази култура са огромни и в България. Подобни инициативи не само модернизират земеделието, но и допринасят за устойчивото развитие на региона и създават нови възможности за икономически растеж и разнообразие.