Според докладите, повече от седем месеца след началото на войната между Израел и „Хамас“, израелският военен кабинет се разколеба. Центристът Бени Ганц заплаши да подаде оставка от правителството, ако не се приеме нов план за войната в Газа до три седмици. Ганц поиска премиера Бенямин Нетаняху да ангажира съгласувано виждане за конфликта, включително кой може да управлява Газа след войната. Той постави срок до 8 юни за това.
Премиерът Нетаняху коментира заплахата, като заяви, че Ганц е поставил ултиматум на него, а не на „Хамас“. Ганц изложи план с шест точки, включително връщане на заложниците, прекратяване на управлението на „Хамас“ и демилитаризация на Газа.
Анализатори посочват, че напускането на Ганц от правителството ще направи Нетаняху по-зависим от крайнодесните съюзници. Въпреки това, дори и да напусне правителството, това няма да доведе до падане на кабинета на Нетаняху, тъй като други партии му осигуряват парламентарно мнозинство.
Тази криза идва в контекста на нарастващ натиск върху Нетаняху от различни фронтове, включително искания за военна офанзива от страна на привържениците на твърдата линия и нарастващите обвинения, че той подчинява политическите си интереси на сигурността на страната. Критици обвиняват Нетаняху, че удължава войната, за да избегне нови избори, което той отрича.
Социологически проучвания показват, че Ганц е най-вероятният кандидат за следващ министър-председател, което може да изложи Нетаняху на съдебно преследване по обвинения в корупция.