Историческото наследство на България: Отразено в новия „Атлас на чудесата“

Историческото наследство на България: Отразено в новия „Атлас на чудесата“

Националният институт за недвижимо културно наследство на България представи първия си Атлас на недвижимите културни ценности, вдъхновен от богатото наследство на страната. Този исторически момент е маркиран от директора на института, арх. Петър Петров, във връзка с Международния ден на историческите места и паметниците на културата.

Атласът, който ще се попълва и обновява години наред, ще предостави ценна информация както на специалисти, така и на туристи. Целта му е да повиши осведомеността за многообразието на културното наследство на България, да насочи вниманието към опазването му и да подчертае уязвимостта на световните забележителности.

Под темата за запазване на автентичността на обектите в условията на бедствия и конфликти, избрана от ИКОМОС, институтът активно работи за привеждане на своите функции в състояние да се справи с тези предизвикателства. Директорът Петров подчерта необходимостта от постоянно повишаване на подготовката на експертите, като сподели за планираните инициативи за сътрудничество със западни архитекти.

Създаването на нови дирекции в института е от съществено значение за успешното изпълнение на поставените задачи. Планираните дирекции за мониторинг на световното и националното наследство ще позволят на института да реагира бързо и ефективно на възникващите проблеми, намалявайки загубите и усилията за реставрация и опазване.

Отново придобитата стара сграда на института представлява нова възможност за укрепване на неговата роля и влияние в областта на културното наследство. Този исторически символ се превръща в център на институционалните усилия за запазване и представяне на българското културно богатство.

Новият Атлас и бъдещите инициативи на Националния институт за недвижимо културно наследство обещават да играят ключова роля в запазването и насърчаването на богатото културно наследство на България за бъдещите поколения.