Последните месеци са белязани от интензивни дискусии във виртуалното пространство относно нашумялото кулинарно шоу „Хелс Китчън“. Както винаги, контроверзните моменти и скандалите не закъсняха да привлекат вниманието на публиката, но този път те са събрали особено голямо внимание, след като журналистката Лияна Панделиева изрази категоричното си неодобрение към формата на предаването.
В своето изказване Панделиева не се въздържа да опише „Хелс Китчън“ като пример за насилие и унижение, особено спрямо жените. Нейната критика разкрива съмнения за етичността на формата, която е изградена върху сцени на критики, унижения и въпросителни практики. И докато шоуто е момент на забавление за голяма част от зрителите, то вече привлича сериозно внимание към негативните аспекти от своето съществуване.
Реакцията на публиката в социалните мрежи също не може да бъде пренебрегната. Все по-честите коментари изразяват недоволството от униженията, които се излагат на участниците в шоуто. Въпросите като „Как може да се оправдава изсипването на чинии върху главите?“ или „Защо трябва да се крещи и да се унижават участниците?“ събуждат задълбочено размисълване за моралните и етичните аспекти на „Хелс Китчън“.
Такива критики ни насочват към важен въпрос – къде е границата между забавлението и унижението? Дали форматът на предаването е подходящ и допустим във времена, когато все повече се обръща внимание към защитата на достойнството и правата на човека?