Ракът на гърдата остава един от най-сериозните и разпространени видове рак сред жените по целия свят. Според статистиките, една от осем жени е изложена на риск от развитие на този вид рак през целия си живот.
Въпреки това, благодарение на постоянните научни изследвания и медицински пробиви, лечението на рака на гърдата е значително подобрено през последните десетилетия.
Днес, в съвременната медицина, ранното откриване на рака на гърдата и комплексното му лечение играят решаваща роля за преодоляване на това тежко заболяване. За да разгледаме този проблем и да разберем последните постижения в областта на диагностиката и терапията, днес ще се възползваме от експертното мнение на онколога д-р Цвети Иванова.
Ще разгледаме ключовите аспекти на рака на гърдата, включително факторите за риск, методите за ранно откриване и иновативните подходи към лечението. С нейната помощ ще се запознаем с най-новите тенденции и надеждни методи за борба с това заболяване, което засяга множество животи по света.
Д-р Иванова, кои са първите симптоми, които ни алармират, че имаме рак на гърдата?
Ракът на гърдата е най-често срещаното раково образувание при жените. През последните години ракът на гърдата се увеличава с 40%. Само 30 % от жените с тази диагноза могат да се излекуват напълно. За повече от три десетилетия (1980-2012г.) стандартизираната заболеваемост от карцином на гърдата у нас е нараснала от 33,8 на 56,6 на 100 000 жени. Ежегодното увеличение на честотата е средно с 1.8%, докато показателите за смъртност не показват статистически значима промяна през годините. 5-г. релативна преживяемост в България през 2015 г. е 72.6% на диагностицираните в периода 2000-2007г и е по-ниска от средната за Европа – 83,7% с 11%. В България само 15% от случаите се диагностицират навреме. В Западна Европа и Щатите този процент е 50% Мъжете също могат да се разболеят от рак на гърдата, но при тях вероятността е 100 пъти по малка.
Какви са първите симптоми които да ни алармират че имаме проблем?
Промяна в размера, формата на гърдата, поява на зона с променена плътност подобна на бучка, напипваща се в домашни условия. Промяна в зърното- изтичане на кръв, разязвяване , хлътване навътре, набръчкване, болезненост. Поява на подутини под мишницата- там се намират лимфните вериги, които дренират зоната на гърдата. Зачервяване и портокалов вид на кожата на гърдата. При разпространение на заболяването симптоми може да има от други органи. Всяка жена след 20г възраст трябва да познава гърдите си и да си прави сама
самопреглед, за да може да разпознае признаците на рака на гърдата. Самоизследването трябва да се прави седмица след края на менструацията. Жените без менструация също трябва да се самоизследват един път месечно.
Кои са рисковите фактори за да се разболее един човек от рак на гърдата?
Възраст- рискът се увеличава с възрастта. Фамилна обремененост- увеличава риска. Генетични мутации в гените BRCA1 BRCA2- рискът за членовете на семейството е 80%. Проведено лъчелечение в млада възраст. Начина на живот (тютюнопушене, алкохол, заседнал начин на живот, затлъстяване, използването на противозачатъчни хапчета) увеличава риска. Ранната менструация също се смята за рисков фактор (преди 11 години).
Лечим ли е ракът на гърдата?
Абсолютно личим, ако се хване на време. Обикновенно лечението е хирургично с допълнителна химиотерапия и лъчелечение според преценката на лекуващия лекар. Уловен в начални стадии, ракът на гърдата може да бъде излекуван напълно. Медицината се развива не с дни, а с часове. Има много модерни методи, апаратура и специалисти, които се справят със заболяването. Ракът не е присъда все пак, той е диагноза.