Новите данни от Института за пазарна икономика разкриват значителни различия между предлагането на професионално образование и реалните нужди на бизнес сектора в България. Според изследването, проведено от Агенцията по заетостта (АЗ), очакваните нужди от работна сила в следващата година са огромни – близо 270 хиляди работници.
Най-високата търсене е за машинни оператори, шивачи, готвачи и строители. Въпреки това, между предлагането на образователни програми и бъдещите потребности от работна сила се наблюдават сериозни разминавания. Например, за три от 20-те най-търсени професии (водач на МПС за обществен превоз, болногледач и касиер) няма прием в професионалното образование.
Освен това, при други 12 професии, като шлосери, социални асистенти и заварчици, приемът е много нисък – под 100 души в цялата страна или под 0,3% от общия прием. Това означава, че системата на професионалното образование в момента подготвя малко или никакви кадри за тези сектори.
Недостигът на подготвени специалисти създава сериозни предизвикателства за икономиката и бизнес средата. Необходимо е да се предприемат действия за адаптиране на образователните програми към нуждите на пазара на труда, както и за стимулиране на учащите се да избират професии с по-голямо търсене. Ако не се реши този проблем, може да се окаже, че недостигът на квалифицирана работна сила ще ограничи потенциала за растеж на икономиката в бъдеще.