Финансовите министри и централните банкери от Г-7 обсъждат използването на замразените руски активи за подпомагане на Украйна

Финансовите министри и централните банкери от Г-7 обсъждат използването на замразените руски активи за подпомагане на Украйна

Стреза, Италия, 25 май 2024 г. — Днес и утре в Стреза, Италия, се провежда среща на финансовите министри и централните банкери на страните от Г-7, с цел да постигнат обща позиция относно използването на замразените руски активи за подпомагане на военните усилия на Украйна. На срещата се обсъжда и как да се отговори на нарастващата сила на китайския износ на ключови пазари, предаде Ройтерс.

Преговарящи от САЩ, Япония, Германия, Франция, Великобритания, Италия и Канада от седмици обсъждат най-добрите начини за използване на руските финансови активи, които бяха замразени след нахлуването на руските войски в Украйна през февруари 2022 година. Сумата на тези активи е около 300 млрд. долара.

САЩ настояват за кредит, гарантиран с приходи от замразените активи

САЩ оказват натиск да се намери начин за използване на бъдещите приходи от замразените активи. Възможностите включват емитиране на облигации или предоставяне на кредит на Киев, който би осигурил на украинските власти 50 млрд. долара в краткосрочен план. Въпреки това, множество юридически и технически въпроси трябва да бъдат разрешени, което означава, че в Стреза не се очаква окончателно споразумение. Неформалните разговори ще продължат, за да бъде представено предложение пред държавните и правителствени ръководители на Г-7, които ще се съберат в Пулия, Южна Италия, между 13 и 15 юни.

Европейските представители предпазливи

Идеята за емитиране на облигации за Украйна е загубила подкрепа, като САЩ сега предлагат кредит, гарантиран с приходи от замразените активи. Въпросите, които трябва да бъдат изяснени, включват кой ще администрира кредита (Световната банка или друга организация), как той ще бъде гарантиран, как могат да бъдат оценени бъдещите печалби и какво ще стане в случай на мирно споразумение с Русия.

Европейските представители са особено предпазливи, като според един европейски дипломат вземането на окончателно решение може да отнеме „седмици, ако не и месеци“.