Множество потребители се оплакват от измами, които са попаднали в капана на онлайн магазини, предлагащи изкушителни оферти за дрехи и аксесоари. Европейският потребителски център в България съобщава, че са получили множество жалби от потребители, които са попаднали на подобни схеми.
Според данните от центъра, много от жертвите на измамата са били примамени от реклами в социалните мрежи, обещаващи атрактивни цени за дрехи и обувки за специални поводи. Вместо обаче да получат желаните артикули, те са получили стоки от ниско качество или са станали жертва на фишинг атаки.
Представителите на Европейския потребителски център предупреждават за няколко знака, които могат да издадат подозрения за недобросъвестен онлайн магазин:
- Неочаквани промени в адреса на уебсайта след кратко време.
- Получаване на потвърждение за поръчка в спам папката с червен предупредителен сигнал.
- Изпращане на информация за доставка от различни имейл адреси, които не са свързани с уебсайта на търговеца.
- Липса на контактна информация като телефонен номер или имейл адрес за връзка с продавача.
Специалистите от ЕПЦ призовават потребителите да бъдат внимателни при онлайн пазаруването и да избягват да правят поръчки от непознати и подозрителни уебсайтове. Преди да направят покупка, е важно да проверят контактната информация на продавача и да се уверят в надеждността на уебсайта.