Експерти изразяват загриженост за липсата на данни за военните емисии и техните екологични последици

Експерти изразяват загриженост за липсата на данни за военните емисии и техните екологични последици

Глобалните военни разходи се увеличават, докато светът се надпреварва във въоръжаването, казват експерти. Според последните данни за 2022 година, светът е изразходвал огромната сума от 2,2 трилиона долара за военни цели. Този ръст се дължи на ускоряващата се глобална надпревара във въоръжаването, като конфликтите в Украйна и Газа допринасят за нарастващите военни разходи.

Въпреки това, експертите изразяват загриженост за влошаващата се екологична ситуация, свързана с този ръст на военните разходи. Липсата на данни за въглеродните емисии от страна на някои от най-големите военни сили в света затруднява управлението на климата.

Линдзи Котрел от Обсерваторията за конфликти и околна среда подчертава важността на събирането на данни за емисиите на парникови газове от военните. Тя отбелязва, че липсата на тези данни прави ефективното управление на климата значително по-трудно.

Проблемът с липсата на данни за военните емисии датира от протокола от Киото през 1997 година, който освобождава военните от декларирането на своите емисии. Докато Парижкото споразумение през 2015 година дава на правителствата свобода да намалят емисиите си, военните отново не са задължени да докладват за своите емисии.

Ситуацията подчертава необходимостта от прозрачност и отговорност във военните дейности, за да се борим ефективно с изменението на климата и негативните екологични последици от военните действия.