Драматичен срив на компаниите в Централна и Източна Европа през 2023 година, показва проучване на международна компания в застраховането на търговски задължения, цитирано от сайта Money.bg. България е сред изключенията в региона, като неплатежоспособните фирми у нас намаляват – поне официално.
Авторите на проучването посочват, че премахването на COVID подкрепата за бизнеса и макроикономическият налягане с повишаването на енергийните и суровинни цени и липсата на работна ръка водят до рекордно високи нива на несъстоятелност. Тя е на фона на свиване на икономиката в Чехия, Естония, Унгария, Латвия и Литва и нисък темп на растеж на БВП в целия регион.
Бизнесът в еврозоната бележи 11-месечен връх.
В региона се наблюдава 38,6% увеличение на процедурите по несъстоятелност от 2022 г. до 2023 г., и това е още една година на двуцифрен растеж, подчертават от „Кофас“. Тенденция „нагоре“ при несъстоятелностите има в Чехия, Естония, Унгария, Литва, Полша, Сърбия, Словакия, Словения и Румъния, като секторите на строителството и търговията са най-потърпевши.
В обратна посока е тенденцията в Хърватия, Латвия и България. У нас това се случва за първи път от няколко години изпадналите в невъзможност да покриват задълженията си фирми са намалели с 10,53% спрямо 2022 г.
Причините за това, обаче, не произтичат непременно от наличието на стабилна или подобряваща се ситуация за местните предприятия. Експертите са на мнение, че действителният брой компании, които не могат да плащат сметките си, се е увеличил през 2023 г., тъй като за собствениците на бизнес е по-удобно да изоставят или продадат своята компания, вместо да започнат производство по несъстоятелност“.
„Броят на фалиралите фирми у нас намалява.
Очакването е настоящата година да носи със себе си „предизвикателни времена за строителния сектор и тези, които са пряко ангажирани с него“, включително и у нас.
Надежда се възлага на нарастващото потребителско търсене при бързобортните стоки, но заради по-високите цени на стоките и увеличаващите се разходи за труд „бизнес средата през 2024 г. се очаква да бъде белязана от ограничен ръст на оборота, свиващи се маржове и допълнителни предизвикателства за експортните компании поради отслабващо чуждестранно търсене, в частност в Германия.