Според последния доклад на Комисията за националните стандарти за труда (КНСБ), работодателите в страната се изправят пред сериозни обвинения за нарушаване на правата на труда на своите служители. Вицепрезидентът на синдикалната организация, Тодор Капитанов, представи съществените заключения, които подчертават най-честите нарушения в тази област.
Едно от най-честите нарушения, открити от доклада, е възлагането на работа, за която работниците не се възнаграждават и която не е свързана с техните основни задължения. Освен това, много работници се оплакват, че не получават допълнително възнаграждение, когато извършват работата на отсъстващ колега, въпреки че според Кодекса на труда трябва да получат съответната заплата.
Според доклада, работодателите често възлагат задачи на служителите и по време на отпуск, болничен и почивни дни, което също се разглежда като нарушение. Освен това, сигнали се подават и за неплатен извънреден труд и за липса на предоставяне на необходимите консумативи за работа.
След като бяха разкрити тези нарушения, работниците се приканват да използват правата си и да подават сигнали в КНСБ за нарушенията, които са преживели. През миналата година, благодарение на такива сигнали, бяха наложени глоби на работодатели за общо над 14,5 милиона лева.
Непосредствено след представянето на доклада, се очаква Главната инспекция по труда да започне проверки върху нарушенията, открити от КНСБ, с цел справяне с проблемите в областта на работните права.