На 9 март, Православната църква отбелязва първата голяма Задушница за тази година, известна като Месопустна. Този ден е отбелязан със специални молитви и помени в памет на починалите.
Всички българи се събират в съботния ден срещу Неделя Месопустна, за да извършат помен в чест на своите починали близки. Този ден е изпълнен със символика и традиции, като приготвянето на „коливо“ – варено, подсладено жито, с хляб, вино и други вкусотии.
Поменът се извършва на гроба, в църквата или у дома, като свещениците изпълняват парастас за упокоението на душите на починалите. Тази тържествена обред е пълна със символика, като житото е символ на Възкресението, а виното представлява кръвта на Христос.
Следващият ден, неделя, е известен като Месни заговезни, когато започва големият Великденски пост. Така българите възпоменават своите починали и се подготвят за времето на пост и въздържание.
На този ден в храмовете на Българската православна църква и на гробищните паркове ще се отслужат помени за покойниците. Традицията на Задушницата е важна част от културното наследство на българите, като се спазва и уважава внимателно през всяка година.