Съгласно отчети от търговските сектори, кражбите в търговската мрежа нараснаха с 70% през последните години, като възможните загуби за бизнесите може да достигнат от 100 до 200 хил. лева годишно. Експерти посочват, че тази тенденция се дължи на действието на организирани престъпни групи, които извършват кражбите и след това продават откраднатите стоки онлайн.
Зам.-председателят на Българската ритейл асоциация, Венка Райчева, подчерта необходимостта от по-строги мерки за борба с това явление. Тя посочи, че основните цели на крадците са магазините за дрехи, парфюми, скъпи стоки и хранителни магазини, където се открадват големи количества стоки.
„Наскоро, след пандемията, хората отново започнаха да посещават търговските обекти, особено по празниците, когато има голямо струпване на хора. Тази ситуация е допринесла за увеличаването на кражбите“, коментира Райчева.
Тя допълни, че липсата на съдебни последици за извършителите на кражби окуражава безнаказаността и увеличава агресивността на крадците. Ако не се предприемат ефективни мерки, прогнозите за 2024 г. показват, че ще се отчете още по-голям ръст на кражбите и злоупотребите.
Проблемът с откраднатите стоки, които биват продавани онлайн, вече е превърнат в добре организиран бизнес, отбеляза Райчева, призовавайки за съвместни действия от страна на правителството, бизнес сектора и правоприлагащите органи за справяне с този проблем.
Най-необходимото е наложителното въвеждане на по-строги санкции за крадците и тези, които продават откраднатите стоки, както и подобряване на мерките за сигурност в търговските обекти. В противен случай, търговците и потребителите рискуват да понесат тежки загуби от нарастващата кражби и злоупотреби в търговската среда.