От древни времена косата е била символ на сила и благополучие, а подстригването е било тайствена церемония, провеждана само в определени лунни дни. Вярването, че неправилно подстригване може да промени съдбата и да съкрати живота на човека, е дълбоко вкоренено в митовете. В съвременното общество, въпреки липсата на доказателства за влиянието на подстригването върху бременността, жените продължават да се грижат за външния си вид, включително и за косата си.
За разлика от миналото, където бременността се криеше от обществото поради страх от завистта и „злото око“, днес майките се съветват да се грижат за здравето си и да споделят радостта си с близките си. Спонтанните аборти се разглеждат като резултат от физиологични фактори, а не от завист.
В миналото плетенето и носенето на възли се смятали за неблагоприятни за бременността, но днес те са признати като успокояващи и полезни. Също така, старият забранен праг вече не е част от съвременните вярвания, но седенето на течение се отбелязва като потенциален източник на наранявания и нестабилност.
Митът за формата на корема, определящ пола на детето, е развенчан от специалистите, които обясняват, че формата на корема зависи от много фактори, включително и от физическата форма на майката.
Относно медицинските процедури като ултразвукът, експертите уверяват, че те не представляват опасност за майката или бебето, като се спазват стандартните протоколи за изследване.
Накрая, вярванията за секса по време на бременността са променени – докато в миналото се смятало, че той може да предизвика преждевременно раждане, днес е прието, че при определени здравословни условия той може да бъде безопасен и дори полезен за майката и бебето.
Въпреки че митовете за бременността са били част от културата и традициите през вековете, съвременната медицина и научните изследвания дават възможност за по-рационално и информирано подходване към този етап от живота на жената.