На последното заседание на Управителния съвет на Българската народна банка (БНБ) бе разгледано и утвърдено въвеждането на нови макропруденциални мерки, свързани с кредитирането, обезпечено с жилищни недвижими имоти. Тези мерки имат за цел да укрепят устойчивостта на банковата система и да предотвратят възможни рискове.
Аналитичният материал, представен пред Управителния съвет, подчертава успешната политика на БНБ за системно изграждане и съхраняване на буфери в банковата система, което води до устойчивост по ключови показатели като ликвидност, капитал, ефективност и качество на кредитите. Въпреки това, беше отбелязан изразен кредитен растеж в сегмента на кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти, което налага внимателно наблюдение и регулиране.
С цел да се ограничат рисковете, свързани с този вид кредитиране, УС на БНБ е решил да въведе минимален набор от показатели за наблюдение на кредитните стандарти при отпускане и предоговаряне на кредити, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Тези показатели включват:
- Съотношение между размера на кредита и стойността на обезпечението при отпускане;
- Съотношение между размера на текущите плащания и месечния доход на кредитополучателя при отпускане;
- Съотношение между размера на текущите плащания и месечния доход на кредитополучателя при отпускане за кредити, обезпечени с жилищен имот;
- Съотношение между размера на дълга и годишния доход на кредитополучателя при отпускане;
- Съотношение между размера на кредита и годишния доход на кредитополучателя при отпускане;
- Максимален срок по договора за кредит (матуритет).
С решението се утвърждават определенията и начинът на изчисляване на тези показатели, както и се въвежда тримесечна отчетност за тях на индивидуална и консолидирана основа. Това ще позволи формализиране на процеса на оценка на рисковете при кредитиране, обезпечено с жилищни недвижими имоти. БНБ ще провежда последващи надзорни действия въз основа на резултатите от тази оценка.
Тези нови мерки са стъпка напред в управлението на кредитния риск и в подкрепа на устойчивото функциониране на банковата система в България. БНБ продължава да наблюдава активно развитието на финансовия пазар и да предприема необходимите мерки за запазване на финансовата стабилност в страната.