Тази година, според бившия образователен министър Красимир Вълчев, студентите, приети да следват по държавна поръчка, няма да бъдат освободени от семестриални такси. Това заяви Вълчев, който е председател на Комисията по образование в НС и депутат от ГЕРБ, в интервю за БНР.
Вълчев посочи, че това решение е изненада за мнозина, тъй като не беше предварително обсъждано и не се включваше в Стратегията за развитие на висшето образование. Той отбеляза, че въпреки намаляването на таксите като процент от доходите, подпомагането на висшето образование е важно, но се нуждае от правилен подход.
Според него, проблемът не е толкова с достъпа до висшето образование, колкото със структурата на търсенето и връзката му с пазара на труда. Вълчев предложи диференцирано освобождаване от такси за специалностите, за които има очакван недостиг на пазара на труда, и активиране на инструменти за обвързване на образованието с нуждите на пазара.
Относно използването на средствата, предвидени за отпадане на таксите, Вълчев предложи различни алтернативи като предоставяне на стипендии, обвързване с реализация в страната или свързване с полагането на матура по математика. Той изрази надежда, че тези средства ще бъдат използвани за висшето образование.
Според Вълчев, увеличението на заплатите на преподавателите в университетите е друг важен въпрос, за който средствата все още не са отпуснати от Министерството на финансите. Той подчерта, че трябва да се спазват законите и да се предоставят средствата въз основа на формула.
В заключение, Вълчев посочи, че въпросът за студентските такси ще продължи да бъде обсъждан в следващия парламент и призова за последователност в предприемането на мерки в образованието.