Българският парламент прие промени в законодателството за брачни въпроси и родителска отговорност, съобразени с европейските стандарти

Българският парламент прие промени в законодателството за брачни въпроси и родителска отговорност, съобразени с европейските стандарти

Депутатите в България приеха промени в Гражданския процесуален кодекс, свързани с брачни въпроси и спорове за родителската отговорност. Тези промени осигуряват съответствие с европейски регламенти, като Регламент (ЕС) 2019/1111 относно компетентността, признаването и изпълнението на решения по брачни въпроси, въпроси за родителската отговорност и международно отвличане на деца.

Новите правила въвеждат единни правила за компетентност при развод, законна раздяла, обявяване на брака за недействителен и при спорове относно родителската отговорност с международен елемент. Те също така регулират процедури за връщане на деца при международно отвличане.

С промените се въвеждат правила за пряко изпълнение в България на съдебни решения и споразумения от други държави-членки на Европейския съюз, като се уреждат процедури за спиране и отказ за изпълнение, когато има сериозен риск с дълготраен характер за детето.

Също така, измененията включват прецизиране на разпоредбите за вземане на временни мерки по брачни въпроси и въпроси за родителската отговорност, както и процедура за настаняване на деца в Република България или в други държави-членки. Съдът се задължава да изслушва детето и да отдава значение на неговото мнение съобразно възрастта и зрялостта му.

Тези промени също така оптимизират процедурите по събиране на доказателства при трансгранични производства, включително чрез участието на представител на българския съд при събиране на доказателства от съда на друга държава-членка или чрез директно събиране на доказателства в други държави-членки.

Предложенията на „Възраждане“ за задължителен превод на документи на български език бяха отхвърлени.