С влизането на България в еврозоната все повече детайли за процеса излизат наяве. Председателят на Управителния съвет на Асоциацията на банките в България, Петя Димитрова, обяви на конференция, че банките препоръчват на своите клиенти да депозират и обръщат парите си в брой преди датата на присъединяване към еврозоната.
Това е стъпка, която цели плавен и безпроблемен преход към новата валута. Средствата по сметките в банките ще бъдат автоматично превърнати от лева в евро в момента на пълноправното присъединяване на страната. Въпреки че датата все още не е уточнена, банките следват целта това да стане на 1 януари 2025 година.
„Никой няма да загуби, всичко ще се прави автоматично“, заяви Димитрова. Тя добави, че този дългоочакван процес ще има положително влияние върху икономиката на страната и ще бъде двигател за ускоряване на реформите и повишаване на благосъстоянието.
По думите на представителя на банковия сектор, присъединяването към еврозоната ще доведе до намаление на трансакционните разходи и подобряване на инвестиционната среда. Също така се очаква да се активизират както местните, така и чуждестранните инвестиции, което ще допринесе за увеличаване на заетостта.
Важно е да се отбележи, че в еврозоната минималните резерви са 1%, а Европейската централна банка плаща 4% лихва върху свръхрезервите. Това ще създаде допълнителен годишен данък от над 600 милиона лева, които ще бъдат предоставени на държавата през Българската народна банка.
Според представителите на банковия сектор подготовката за присъединяване към еврозоната е времеемка и скъпа. Очакваният размер на разходите, които банките ще изразходват за въвеждането на еврото, включващи обмена на парите в обращение и необходимите промени в информационните системи и осведомителни кампании, се оценява на между 300 и 400 милиона лева.
„Банковата система е модел за стабилност и растеж и една от най-добрите подготвени сектори за присъединяване към еврозоната“, коментира подуправителят на Българската народна банка, Петър Чобанов.
За всички тези развития гражданите и фирмите трябва да бъдат информирани и подготвени за прехода към новата валута, като се спазват препоръките на банковия сектор и се избягват възможните неудобства, които могат да възникнат по време на този процес.