Демографската ситуация в България, както коментира икономистът Преслав Райков, действително изглежда тревожно. Тенденцията на намаляващото население и застаряващата демография може да имат сериозни последици за икономиката и обществото като цяло.
Важно е да се разгледа контекстът, в който се вписва тази демографска криза. Както посочи Лидия Шулева, икономическите фактори играят ключова роля в този процес. Периодите на икономическо нарастване обикновено са свързани с по-висока раждаемост, както беше случаят през 2004-2009 година. Обаче, със спада на икономическия растеж след този период, раждаемостта също спадна.
За да се обърне този негативен тренд, е необходима стабилност и предсказуемост в икономическата политика. Икономическият растеж може да създаде по-добри условия за хората и да ги мотивира да имат повече деца.
Също така, политиките за семействата, като например подпомагане на родителите, осигуряване на детски градини и училища, могат да играят важна роля в стимулирането на раждаемостта.
Независимо от икономическите и политическите решения, важно е да се има предвид и социалният аспект на проблема. Работата в областта на образованието и информираността за важността на семейството и отговорното родителство може да помогне да се преодолее демографската криза в България.