България разглежда климатолечението като ключова част от здравния туризъм: Предложения за устойчиво развитие на местни общности

България разглежда климатолечението като ключова част от здравния туризъм: Предложения за устойчиво развитие на местни общности

България разглежда възможността за развитие на климатолечението като част от здравния туризъм, обяви министърът на туризма, Евтим Милошев, след среща с представители на Сдружение „Рафаел – инфо, култура и туризъм“. Идеята включва създаването на дигитална карта на климатичните курорти в страната, което би подпомогнало устойчивото развитие на туризма и местните общности през цялата година.

От сдружението бяха представени предложенията за създаване на тази карта, която ще обхване близо 90 климатични курорта в България, много от които скриват значителен потенциал. Тези места са известни със своята чиста природа и лечебен въздух, като някои от тях включват исторически обекти и уникални природни явления.

Министър Милошев подчерта необходимостта от ясни критерии и стандарти за установяване на климатолечението като вид туризъм, но изрази подкрепата си за идеята, като посочи потенциала за нов рекламен и маркетингов бранд за комбиниран целогодишен зелен туризъм.

Сдружението „Рафаел“ подчерта значението на възстановяването на някои от бившите санаториуми и болници за долекуване, което може да привлече нови европейски пазари, фокусирани върху здравния туризъм и профилактика. Те също така подчертаха потенциала на малко популярни места като районите на Странджа, Сандански и Петрич за привличане на туристи през цялата година.

Идеята за развитие на климатолечението се възприема като голям проект, изискващ сериозна дългосрочна работа и установяване на необходимите критерии и стандарти, но се вижда като стъпка в правилната посока за развитието на туризма в страната.