Според новите данни, представени от Съюза на международните превозвачи, българската икономика губи над 1 милиард лева годишно поради забавянията на граничните контролно-пропускателни пунктове с Румъния. Най-големите загуби се регистрират в пунктовете Видин-Калафат и Русе-Гюргево.
Граничният контролно-пропускателен пункт Видин-Калафат е особено засегнат, като пропуснатият приход за сектора през него надхвърля 360 милиона евро годишно. През този пункт месечно преминават над 28 хиляди тежкотоварни автомобила, а средното време за изчакване е 16 часа.
Вторият по значимост пункт, Русе-Гюргево, също понесе сериозни загуби от над 147 милиона евро годишно. През този пункт преминават над 16 хиляди тежкотоварни автомобила месечно, а средното време за изчакване е около 11 часа.
Тези забавяния не само са финансов удар за икономиката, но и сериозно затрудняват работата на шофьорите. Друми Михайлов, шофьор на тежкотоварен автомобил от 16 години, споделя, че често изразходва по цяла нощ в чакащи опашки, което негативно се отразява на неговата работа.
Според представителите на Съюза на международните превозвачи, разходите за труд, които се плащат за времето на изчакване на границата, надхвърлят 135 милиона лева годишно. Те изразяват реалистичен скептицизъм относно влизането на България в сухопътния Шенген и предвиждат, че това няма да стане преди втората половина на годината.
Николай Рашков, представител в работната група на Европейската комисия, отбелязва, че в случай на забавяне на полет над два часа, пътниците имат право на храна и вода, което не е осигурено за шофьорите на тежкотоварни автомобили.
Забавянията на границата продължават и днес, като чакането с часове на „Дунав мост“ остава стандартна практика. Данните за загубите ще бъдат представени на отговорните институции и министерства от Съюза на международните превозвачи.