Учените от Казанския държавен аграрен университет са направили откритие, което може да промени начина, по който зърнените и бобовите култури се отглеждат при сухи условия. Превентивното третиране на семена от пролетна пшеница от сорта Yoldyz и соя от сорта Sultana с бактерии от рода Bacillus довежда до значително повишаване на тяхната кълняемост и устойчивост към суша.
Експериментите, проведени от учените, показват, че третирането на семената с различни щамове бактерии от рода Bacillus увеличава кълняемостта на пролетната пшеница и соята съответно с 30% и 40%. Това представлява значително подобрение за земеделските производители, особено в условия на неблагоприятни климатични условия и суша.
За пролетната пшеница от сорта Yoldyz, бактерията Bacillus subtilis KS-55 AU се оказва най-ефективна, като намалява нивата на липидна пероксидация и повишава нивата на пролин, което подпомага растенията да оцелеят при стресови условия. Съдържанието на фотосинтетични пигменти също се увеличава, което допринася за производителността на растенията.
За соята от сорта Sultana, най-ефективните бактерии са Bacillus cereus KS-59 AU и Bacillus pumilus KS-61 AU, които подобряват устойчивостта й към суша и намаляват окисляването на липидите.
Ръководителят на катедрата по общо земеделие, растителна защита и развъждане на университета, Радик Сафин, подчертава важността на екологичните технологии в селското стопанство. Те не само подобряват добивите, но и запазват здравето на почвата и околната среда. Този напредък може да има голямо значение не само за Русия, но и за световното селско стопанство.
Това научно откритие от Казанския държавен аграрен университет представлява важна стъпка напред в развитието на устойчиво земеделие и може да има дългосрочни положителни последици за селскостопанския сектор.