19 май: Ден за борба с хепатита

19 май: Ден за борба с хепатита

От 2006 година, по инициатива на Европейската организация на пациентите с чернодробни заболявания и Световната здравна организация, се отбелязва Денят за борба с хепатита, с цел подкрепа на пациентите, носители на вируса на хепатит.

Хепатитът е сериозна публично-здравна проблема, който засяга значителен брой хора по света, въпреки че често остава незабелязан. Според статистиките, всеки дванадесети човек е носител на вируса на хепатит, като мнозина дори не са осведомени за своето състояние, тъй като болестта може да протича без симптоми.

Хепатитът B е известен като „тихият убиец“ поради своята способност да прогресира от остро към хронично състояние. В България, най-често с болестта се сблъскват хора във възрастовия диапазон между 18 и 29 години. Хроничният хепатит B е безлекуваем и може да причини сериозни последици през целия живот. Болестта се разпространява предимно чрез кръвен път, включително кръвни манипулации, споделяне на инжекционни игли при наркотикозависими, трансфузии на кръв, сексуален контакт и вероятността за заразяване при раждане от инфектирана майка.

Хепатитът C е още едно сериозно заболяване, което засяга голям брой хора по света. Около 70% от инфектираните с вируса на хепатит C развиват хронична форма на болестта. Той се разпространява предимно чрез инфектирана кръв, включително кръвни манипулации, трансфузии, споделяне на инжекционни игли, стоматологични процедури, татуировки и други.

В борбата с хепатита е от съществено значение да се повиши осведомеността за рисковете и начините за предпазване, както и да се насърчи превантивната медицинска грижа и скрининг. Също така, е важно да се осигури достъп до ефективно лечение за всички засегнати лица.

През Деня за борба с хепатита, нека се обединим в усилията си за подиграване на осведомеността и защита на общественото здраве от тези сериозни вирусни заплахи.