Хемофилията е рядко наследствено заболяване, характеризиращо се с неспособност на кръвта да се съсирва правилно. Това заболяване е предизвикано от мутация на Х-хромозомата, която засяга производството на антихемофилен глобулин, известен като фактор VIII. Този глобулин е от съществено значение за кръвосъсирването и формирането на съсиреци, което е важна част от процеса на кръвоснабдяване на тялото.
Тъй като Х-хромозомата се предава от майка на синовете, хемофилията е предимно болест на мъжете. Според световната статистика около 1 на всеки 5,000 мъже се ражда с хемофилия.
Характеристиките на хемофилията варират от леки до тежки случаи, като и най-леките травми могат да предизвикат трудно спирани кръвоизливи. Симптомите включват кожни кръвоизливи, кървене от носа, венците, езика, както и в мускулите и ставите. Най-опасните са кръвоизливите в мозъка, които могат да доведат до сериозни проблеми като мозъчен хеморагичен инсулт.
Един от основните проблеми, свързани с хемофилията, е анемията, която може да се развие след обилни кръвоизливи. Лечението включва преливане на кръв или плазма, като се добавят разтвори, обогатени с антихемофилен глобулин. Предоперативно, когато е необходимо, се прилага преливане на обогатена плазма с високо съдържание на антихемофилен глобулин.
Хемофилията не само засяга физическото здраве, но и оказва влияние върху психологическото и ежедневното функциониране на засегнатите лица. Поради това е важно да се поддържа информираност и да се осигури подходяща медицинска грижа за тези, които страдат от това заболяване.
Международният ден на болните от хемофилия, установен през 1989 г. от Световната здравна организация, има за цел да повиши осведомеността и да подкрепи засегнатите лица и техните семейства в борбата им с това предизвикателство.